A húsvét a zsidóság és a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe. A zsidó húsvét a pászkaünnep, az egyiptomi szabadulásra való emlékezés, mig a keresztény húsvét Jézus Krisztus feltámadásáról való megemlékezés.
A zsidó húsvét története
A zsidó húsvét eredetileg az aratás kezdetének az ünnepe volt, az az természeti ünnep volt( i.e. 9. század ).Egy- egy hibátlan bárányt öltek le az előestéjén a hétnapos ünnepnek, s úgy sütötték meg, hogy ne törjék meg a csontot. Elfogyasztása kovásztalan kenyér (macesz), valamint keserű saláta kíséretében történt.
A keresztény húsvét eredete
A keresztény húsvét Jézus Krisztus feltámadására való emlékezés, hálaadás az általa elvégzett áldozatér, amit értünk emberekért tett. Jézus helyettesítő áldozata ugyan is lehetővé tette, hogy ne bűneink szerint legyünk megítélve, hanem a Jézusba vetett hit álltal üdvözülhessünk, kegyelemből.
A keresztény húsvét időpontja a 325-ös niceai zsinaton lett meghatározva. Eszerint a tavaszi napéjegyenlőséggel (március 21.) egybeeső, vagy az azt követő holdtölte utáni első vasárnap a húsvétvasárnap.
A húsvét meghatározza a többi mozgó ünnep dátumát is.
A húsvét magyar elnevezése onnan származik, hogy ekkor ér véget a nagyböjt, a hústól való 40 napos tartózkodás.
A húsvétra a hármasság jellemző. Jézus Krisztus fiát elárulták és keresztre feszítették, halálával megváltotta az emberek bűneit, majd harmadnapra feltámadt. Nagycsütörtökön az ünnepi szentmise végén az oltárfosztás jelképezi Jézus Krisztusnak elárulását és halálát. Nagypénteken Krisztus a sírban nyugszik. A kereszt leleplezésekor megjelenő megfeszített Jézus Krisztus előtt hódolunk, aki megváltotta a kereszthalálával a büneinket. Az ünnepsorozatában a nagyszombat a feltámadás ünnepe. Jézus Krisztus feltámadásával legyőzte a halált. Ez valójában szombatról vasárnapra virradó éjjel történt.
Az ünnepet ma már nagyszombat késődélután tartják, amikor is a szentmisét követően az oltári szentségben feltámadott Krisztus körmenetben halad végig az utcákon, hogy mindenki láthassa és örvendezhessen Isten dicsöségének. Pünkösdöt húsvét vasárnapjától kezdődően számítjuk.
A keresztény világ régóta ünnepli pünkösdkor a tél jelképes eltemetését. Ez a szokás olyannyira elterjedt, hogy a középkorban még az egyház is elfogadta a néha kissé pogány szokásokkal kiegészített vigalmakat, amikor is szalmabábuk elégetése vagy vízbedobása jelképezte a tél végleges eltünését .
Húsvét körüli ünnepek
Húsvéti készülődés népszokások
Kovácsné Révész Zsuzsanna